Lyf Flame 8
The Lyf Flame 8 is a Dual-SIM device that runs on Android Lollipop 5.1 Operating System and is powered by a 1.1 GHz Quad-core processor along with 1 GB of RAM. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n. It packs 2000mAh Removable Battery along with a 8-megapixel rear camera coupled with a 5-megapixel camera on the front side. The device offers 8GB internal storage capacity, expandable up to 128GB using microSD card.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.1 GHz Quad-core 1.1 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Lyf Flame 8 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Flame 8 |
| Processor | 1.1 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | AGC Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED Flash, Digital Zoom 6X, Auto Frame Rate, Red Eye Reduction, Continuous Auto Focus, Video HDR supported in code, Smile Detection, Gaze Detection, Blink Detection, Panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 132.6 x 66.2 x 9.3 mm |
| Weight | 138 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White, Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Light Sensor, Accelerometer, Proximity Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 160 hrs |
| Talk Time | Upto 8 hrs (4G) |
















