Meizu Pro 6 Plus
Meizu Pro 6 Plus smartphone comes with fingerprint sensor and 5.7 inch QHD, 3D Press display. The device is powered by a 2.0/2.3 GHz Octa-core processor and has 4 GB of RAM. It runs on Android Marshmallow 6.0 operating system and 64/128 GB internal storage capacity but with no expansion support. The device offers 12-megapixel rear camera and 5-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.1, USB 3.1 Type-C, Wi-Fi 802.11 ac options. It houses 3400mAh Non-removable Li-ion Battery with fast charging.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 2.0/2.3 GHz Octa-core... 2.0/2.3 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3400 mAh
-
Display5.7 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 12-megapixels Front : 5-megapixel
Meizu Pro 6 Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Pro 6 Plus |
| Processor | 2.0/2.3 GHz Octa-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | available |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED,QHD |
| Size | 5.7 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 12-megapixels |
| Features | Dual Tone 10-LED Ring Flash,Laser Auto focus,4-axis OIS, PDAF,6P Lenses,f/2.0 Aperture,1.25μm Size |
| Video | Yes,1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 155.6 x 77.3 x 7.3 mm |
| Weight | 158 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 ac |
| Bluetooth | Yes,v4.1 |
| USB | USB 3.1 Type-C |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold,Sky Grey,Moonlight Silver |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 3400 mAh, Non-removable Li-ion battery |















