Meizu U20
Meizu U20 smartphone has a 5.5 inch Full HD capacitive touchscreen display. It runs on Android-based YunOS with Flyme UI operating system and sports a 13-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. The device is powered by a Quad-core processor and has 2/3 GB of RAM. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth 4.1, USB, Wi-Fi 802.11 /ab/g/n options. The device offers 16/32 GB internal storage capacity, expandable up to 128 GB using microSD card. It houses non-removable 3260mAh Battery.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android Processor : Octa-Core Octa-Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3260mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13-megapixels Front : 5-megapixel
Meizu U20 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | U20 |
| Processor | Octa-Core |
| OS | Android |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM |
| Status | available |
DISPLAY
| Type | Full HD |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13-megapixels |
| Features | Dual LED Flash |
| Video | Yes,1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 153 x 75.4 x 7.7 mm |
| Weight | 158 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.1 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White, Champagne Gold, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 3260mAh, Non-removable |














