Idea Fab
Idea Fab is a low budget smartphone with ample features. With 4-inch screen, a wider display approach is available for the users. It is a 3G enabled Idea product.
`
3,250 * -
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.2 Processor : 1.2GHz Dual-core 1.2GHz Dual-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1660 mAh Battery
-
Display4-inches, 480 x 800 Pixels
-
CameraRear : 3.2 MP Front : No
Idea Fab Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Fab |
| Processor | 1.2GHz Dual-core |
| OS | Android 4.2 |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Capacitive Touch Screen |
| Size | 4-inches, 480 x 800 Pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, upto 32GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3.2 MP |
| Features | Flash |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 Ringtone |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | Yes, micro USB |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | |
| Colors | Black |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 1660 mAh Battery |











