Idea Ultra+
Ideal ULTRA+ is coming with its stylish look which support 5-inch FWVGA display It is powered with 1.3 GHz Quad-core processor. Also this attractive smartphone has 8 MP primary camera with Flash and 4 GB internal memory which gives you a better experience. This budget smartphone has a 2000mAh long lasting battery.
`
6,699 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android Jelly Bean 4.2 Processor : 1.3GHz 1.3GHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2000mAh Battery
-
Display5-inch, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8-megapixel Front : 0.3-MP
Idea Ultra+ Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Ultra+ |
| Processor | 1.3GHz |
| OS | Android Jelly Bean 4.2 |
| 3G Network | UMTS 900/2100 |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | FWVGA display with 16M colours |
| Size | 5-inch, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, Micro-SD, Upto 32GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8-megapixel |
| Features | G sensor, Proximity sensor and Ambient Light sensor |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3-MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, MP4, midi ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | micro USB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | |
| Colors | White & Black |
| GPS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000mAh Battery |
| Stand By | Up to 720h (2G), 360h (3G) |
| Talk Time | Up to 20h (2G), up to 10h (3G) |











