Micromax Canvas Nitro A311
Micromax Canvas Nitro A311 is loaded with excellent features to give you a great user experience. The sleek look and the stylish leather panel make it more attractive device. Enjoy your favorite games and movies with fast Octa Core processor. 2 GB of RAM provides smooth multitasking experience.
`
6,499 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 kitkat Processor : 1.7GHz Octa Core 1.7GHz Octa Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported:
Battery: 2500 mAh
-
Display5 inch, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Micromax Canvas Nitro A311 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Canvas Nitro A311 |
| Processor | 1.7GHz Octa Core |
| OS | Android 4.4.2 kitkat |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS |
| Size | 5 inch, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | 1080p |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Yes, Class 12 |
| Edge | Yes, Class 12 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | Yes, 4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Mesmerising Blue, Pristine White |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500 mAh, Li-ion |
| Stand By | Up to 320 Hours |
| Talk Time | Up to 10 Hours |

















