Asus ZenFone Lite L1 (ZA551KL)
Asus ZenFone Lite L1 (ZA551KL) Android phone launched in India with 5.45 inches HD+ IPS LCD Capacitive touchscreen (720 x 1440 pixels) display. The device will be powered by an Octa-core 1.4 GHz, Qualcomm Snapdragon 430 Processor with 2 GB of RAM and 16 GB internal storage. It can be expanded up to 256GB via using microSD card. The smartphone operates on the Android 8.1 Oreo Operating System. The Dual SIM handset offers a 13-megapixel rear camera and a 5-megapixel front side camera. It packs 3000mAh Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options include 4G LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS/ A-GPS, ...
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Octa-core 1.4 GHz, Qualco... Octa-core 1.4 GHz, Qualcomm Snapdragon 430
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Asus ZenFone Lite L1 (ZA551KL) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | ZenFone Lite L1 (ZA551KL) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz, Qualcomm Snapdragon 430 |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD+ IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch To Focus |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147.26 x 71.77 x 8.15 mm |
| Weight | 140 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, E-compass, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |

















