Gionee S10
Gionee S10 smartphone comes with 5.5-inch FHD-IPS capacitive (1080 x 1920 pixels) touchscreen display. The device is powered by an Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) processor with 6GB of RAM. It runs on Android 7.0 (Nougat) operating system. The device offers 64GB internal storage capacity, expandable up to 128GB using a MicroSD card. It houses 3450mAh Li-Polymer Battery and sports a Dual 16 MP + 8 MP rear camera along with Dual 20 MP + 8 MP selfie shutter. On the connectivity front, it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.0, MicroUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options.
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : Octa-core (4x2.5 GHz Cort... Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3450 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 16 MP + 8 MP Front : 20 MP + 8 MP
Gionee S10 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S10 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano + Nano/ microSD |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | FHD IPS capacitive TouchScreen, 16M Colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP + 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP + 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 155 x 76.8 x 7.4 mm |
| Weight | 178 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Cherry Gold, Dark Black, Indigo Blue, Primrose Green |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3450 mAh, Non-removable Li-Po battery |













