Lyf Water 9
Lyf Water 9 smartphone come with 5.5 inch Full HD touchscreen display along with 1080 x 1920 pixel. The device is powered by a 1.3 GHz Octa-core processor and has 2 GB of RAM. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.1, microUSB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options. The device offers 16 GB internal storage capacity, expandable up to 32 GB using microSD card. It runs on A Android Lollipop 5.1 operating system and sports a 13-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. It houses 2800mAh Removable Li-ion Battery.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.3 GHz Octa-core 1.3 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2800 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Lyf Water 9 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Water 9 |
| Processor | 1.3 GHz Octa-core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED Flash, Digital Zoom 4X, Gesture Shot, Touch Focus, Auto Focus, Face Detection, HDR, Panorama, Multi Angle View Mode, Motion Track Mode, Smile Shot |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 153.5 x 77.8 x 7.9 mm |
| Weight | 168 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes,v4.1 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity Sensor, Light sensor, Proximity sensor, E-Compass, Fingerprint sensor, Hall sensor Motion |
BATTERY
| Battery Type | 2800 mAh, Removable Li-Ion Polymer battery |
| Stand By | Upto 115 hrs |
| Talk Time | Upto 10 hrs (4G) |















