Xolo Era 2X
Xolo Era 2X comes with fingerprint sensor and 5.0-inch HD IPS capacitive touchscreen display. The device is powered by a 1.25GHz Quad-core processor and has of 2/3GB of RAM. The Dual SIM device runs on the Android Marshmallow 6.0 Operating System. It houses 2500mAh Non-removable Li-ion Battery and sports an 8-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.0, Micro USB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. The smartphone offers 16GB internal storage capacity, expandable up to 32GB using microSD card.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v6.0 Marshmallow Processor : 1.25 GHz Quad-core 1.25 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2500 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Xolo Era 2X Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Era 2X |
| Processor | 1.25 GHz Quad-core |
| OS | Android v6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | f/2.0, Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 144 x 72.3 x 9.5 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black-Gunmetal, Latte Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500 mAh, Removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 322 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 16 hrs (2G) / Upto 12 hrs (3G) |














