Xolo Era 3X
Xolo Era 3X smartphone comes with fingerprint sensor and 5.0-inch HD IPS capacitive touchscreen (720x1280 pixels) display. It has been powered by a 1.25GHz Quad-core processor with 3GB of RAM and 16GB internal space, expandable up to 64GB using microSD card. It comes embedded with 3000mAh Removable Li-ion Battery and sports a 13-megapixel rear and front sensor. The Dual SIM mobile operates on the Android Nougat v7.0 Operating System. The connectivity options included are 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v7.0 Nougat Processor : 1.25 GHz Quad-core 1.25 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3000 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 13 MP
Xolo Era 3X Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Era 3X |
| Processor | 1.25 GHz Quad-core |
| OS | Android v7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED Flash, f/2.2 aperture, 5P Largan lens, Blue Glass Filter, Autofocus |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 144.5 x 72.2 x 9.7 mm |
| Weight | 170 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Pash Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, G-Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Removable Li-Po battery |












