Xolo Omega 5.0
Xolo Omega 5.0 is a combination of amazing features supplemented with an attractive design. This phone is given wide screen for best in class user experience while playing games, watching videos or even taking stunning pictures through its HD camera.
`
4,499 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 KitKat Processor : 1.4 GHz Octa-core 1.4 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2100 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Xolo Omega 5.0 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Omega 5.0 |
| Processor | 1.4 GHz Octa-core |
| OS | Android 4.4.2 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 144 x 72 x 10.5 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/AAC |
| Video Player | Yes, Supports DivX/MP4/H.264 |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2100 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 675 hrs (2G) / Upto 656 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 22 hrs (2G) / Upto 7 hrs 40 min (3G) |


















