Idea !d 1000
Idea !d 1000 with 3.5-inch screen, is powered by a 1 GHz dual core processor and runs on Android Jelly Bean 4.2 OS. It supports dual sim slots. Pre installed social apps can be seen here. 2 MP camera and 4 GB internal memory that is expandable to 32 GB is supported.
`
3,099 * -
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.2 jelly bean Processor : 1 GHz dual ore processor... 1 GHz dual ore processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1300mAh Battery
-
Display3.5 inches, 320 x 480 pixels
-
CameraRear : 2-megapixel Front : N/A
Idea !d 1000 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | !d 1000 |
| Processor | 1 GHz dual ore processor |
| OS | Android 4.2 jelly bean |
| Operating Freq | GSM 850 /900 /1800 /1900 MHz |
| 3G Network | UMTS 900/2100 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | HVGA TFT Capacitive Touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 320 x 480 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2-megapixel |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, BT2.0 |
| Infrared Port | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | |
| Radio | Stereo FM radio |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, MP4 |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1300mAh Battery |












