Samsung Galaxy Star Advance
Samsung Galaxy Star Advance is a low budget smartphone that offers quit impressive features. The snapper is crafted with LED Flash feature that captures bright images. The Dual core processor is quite okay along with 512 MB RAM to offers smooth result. Its battery is ergastic one to go for long hours.
`
4,199 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.2 GHz Dual Core 1.2 GHz Dual Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1800mAh
-
Display4.3 inches, 480 x 800 Pixels
-
CameraRear : 3 MP Front : N/A
Samsung Galaxy Star Advance Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Star Advance |
| Processor | 1.2 GHz Dual Core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM : 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.3 inches, 480 x 800 Pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 rintones |
| Audio Jack | 3.5 mm jack |
SIZE
| Dimensions | 129.70 x 65.90 x 9.40 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 1800mAh, Removable Li-ion |















